משבר נפשי

תוכן עניינים

מה זה משבר נפשי?

משבר נפשי הוא שינוי במהלך החיים היוצר מצוקה וצורך "להיערך מחדש" עם מצב שונה.

כולנו חווינו רגעים של בשורות קשות, פרידות, אכזבות, אובדן, התחלות חדשות, סיום ואפילו התחלה של פרק חדש בחיים. 

בני אדם זקוקים לתחושת שליטה בחיינו ולביטחון ושינוי עלול להיחוות כאיבוד שליטה או ביטחון ומכאן עלול ליצור משבר נפשי

משבר יכול להתפתח כתוצאה מגורם חיצוני כגון תאונה, פיטורים, גירושים או מוות של קרוב או כתוצאה משינויים פנימיים ותהליכים פסיכולוגיים כגון התבגרות, שינוי סטטוס וכדומה.

כך או כך, כולנו חווינו משברים, ולמעשה יש תאוריות הגורסות כי שינוי, התקדמות והתפתחות  יגיעו תמיד בעקבות משבר.

התסמינים למשבר הם רבים ומגוונים ויכולים לנוע בין חרדה, דיכאון , חשיבה אובססיבית על נסיבות המשבר, פגיעה בתפקוד הסדיר (עבודה, שינה, תזונה), לצד ערך עצמי ירוד ותחושת אשמה. 

החיים רצופים בהתמודדויות עם פרידות, אובדנים, שינויים והתחלות חדשות

 אנחנו חיים במציאות שבה הרבה מהמתרחש אינו בשליטתנו. אנחנו זקוקים לתחושה של ביטחון ושליטה בחיים כדי להרגיש שאנחנו באיזון נפשי. מצב של חוסר אונים והיעדר שליטה מכניס אותנו לחוסר שקט ואף לחרדה. במהלך החיים מתרחשים לא פעם אירועים שאמורים לשמח אותנו, אבל בו זמנית גורמים לא פעם למתח וללחץ נפשי: חתונה, לידה, הקמת בית ומשפחה, קידום בעבודה, ועוד.

לעתים, חוסר הוודאות הוא הגורם ללחץ ומתח סביב אירועים טובים שצפויים להתרחש. חשוב לציין שהתרגשות ולחץ שאינם מפריעים לתפקוד התקין הם טבעיים. לעומת זאת,  במצב שבו הלחץ חריף ומתבטא בתופעות פיזיות כגון דופק מהיר, הזעת יתר, כאבים בחזה וכיו”ב, מומלץ לפנות לגורם מקצועי מתאים.

באופן טבעי רוב הפניות לטיפול הן סביב חוויות ואירועים מעציבים וטראומטיים שקשה מאוד להכיל אותם לבד.

כיצד אני מטפל במשבר נפשי?

טיפול במשבר צריך להיות מידי, מקצועי ומותאם למטופל.ת. 

מטרתו להשיב את אורח החיים התקין, יכולת התפקוד וחיזוק מנגנוני ההתמודדות כאן ועכשיו תוך שימת לב להפחתת המצוקה ובניית מערך התמודדות יעיל. 

טיפול נכון במשבר הינו טיפול תומך, מכיל וכוללני אשר יש בו גם אלמנטים היכולים לאפשר התמודדות טובה יותר בעתיד.

אני מאמין בגישה ישירה, אופטימית ואפקטיבית תוך שיח בגובה העיניים, אפשרות לארגון מחדש של מחשבות, הרגלים ותפיסות. ובהמשך יש מקום להבנת הקונפליקטים והדילמות שהובילו למשבר.

לצד הכלים המעשיים שאותם אני מביא מעולם המיינדפולנס ומעולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, כפסיכיאטר באפשרותי להתאים תרופות לטווח קצר (במטרה של הרגעה או שינה), לטווח הארוך במידה ומדובר במשבר הסתגלות מתמשך.

מניסיוני, טיפול תרופתי קצר מועד וזמני במשבר נפשי מאפשר התמודדות יעילה יותר למשבר וחזרה לשגרה נכונה יותר המלווה בהפחתת הסבל.

מזדהה עם הכתוב?

מרגיש/ה שאתה על סף תהום? שהכול גרוע ואין שום סיכוי? שאת/ה אבוד/ה? אני פה כדי להזכיר לך שמשברים, מלבד היותם חולפים, הם גם המפתח לצמיחה ולגדילה.

אני פה כדי להושיט יד יציבה, יכולת וניסיון רב כרופא ומטפל. יחד נמצא את הסולם המדויק בעזרתו תוכל/י לטפס החוצה מהבור השחור שבו את/ה נמצא/ת. יחד נבין איך אפשר להפוך את הלימון ללימונדה, איך לצמוח ממשבר ואיך להשיב את השליטה לחיים. 

פנו אליי עכשיו להכוונה או לקביעת פגישה