הפרעות קשב וריכוז

תוכן עניינים

מה זו הפרעת קשב וריכוז?

"הפרעת" קשב וריכוז (ADHD) הינה תסמונת נוירולוגית התפתחותית ‏המתאפיינת בקשיי קשב, ריכוז, פעלתנות יתר(היפראקטיביות) ואימפולסיביות‏. היא נפוצה בקרב 5%-10% מכלל אוכלוסיית העולם וחוצה גילאים, תרבויות ומגדר.

ADHD  אצל מבוגרים מתאפיינת בתת אבחון ותת טיפול. עד לתחילת שנות ה-90 חשבו החוקרים שמדובר בהפרעה הקשורה לילדות ונעלמת עם ההתבגרות. עם התפתחות אמצעי הדמיה ויכולתה של הרפואה להבין טוב יותר את האנטומיה ואת התהליכים הנוירולוגים, נמצא שלפחות 60% מהילדים ימשיכו לסבול מתסמיני ההפרעה גם בבגרות.

על פי ה DSM  Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-

(ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, המאבחן ומסווג את הפרעות הנפש על פי תסמיניהן ומוצא לאור על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית)

קריטריונים לאבחון הפרעת קשב וריכוז 

 הפרעת קשב וריכוז הינה מתאפיינת בלמכלול תסמינים ומופעים, שלא כולם חייבים להופיע וניתן לחלקם לשתי קבוצות עיקריות:

הפרעת קשב וריכוז  ADD – attention-deficit disorder  

כאשר מתקיימים לפחות 5 מתוך תשעת התסמינים הבאים:
* מוסח בקלות על ידי גירויים חיצוניים.
* נטייה להימנע מפעילות הדורשת מאמץ מנטאלי ממושך.
* קושי למקד את הקשב לצורך ביצוע משימה.
* לעיתים נראה לא קשוב כשמדברים אליו.
* מתקשה בסדר ובארגון.
* מתקשה לפעול על פי הוראות, מתקשה לסיים מטלות בזמן.
* נטייה לשכחנות בפעילות היומיומית.
* נוטה לאבד חפצים קטנים.
* נוטה לטעויות של חוסר תשומת לב לפרטים.

היפראקטיביות ואימפולסיביות

כאשר  מתקיימים לפחות 5 מתוך תשעת התסמינים הבאים:
* לעיתים יושב בחוסר שקט.
*לעיתים קם מהכיסא כשאמור להישאר בישיבה.
* תחושה של חוסר שקט פנימי.
* מתקשה לבצע פעילויות שקטות בשעות הפנאי.
* נטייה להיות בפעילות מתמדת.
* נטייה לדברנות יתר.
* נטייה לענות על שאלות לפני סיומן.
* קושי להמתין בתור.
* נטייה להתפרץ לדברי אחרים.

  • לפחות 5 תסמינים מכל אשכול 
  • התחלת הסמפטומים לפני גיל 12
  • התסמינים פוגעים היאוכת החיים בלפחות שיים מהבאים: תפקוד חברתי, תפקוד אקדמי, תפקוד חברתי.

איך אני מאבחן הפרעות קשב וריכוז?

אבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים הינו תהליך המצריך מיומנות והיכרות עם ההפרעה. 

על פי משרד הבריאות הישראלי, חייב האבחון לכלול הערכה קלינית מלאה על ידי רופא. בפגישת האבחון, יחד באופן שיטתי נעבור על תחנות חשובות בהתפתחות האישית ובמהלך החיים תוך שימת לב לתסמיני הפרעת קשב וריכוז והקשיים הרגשיים העלולים להופיע איתה.

חשוב לבצע אבחנה מבדלת יחד עם הפרעות פסיכיאטריות שונות, העלולות להידמות להפרעת קשב וריכוז, כמו גם בדיקה של מצבים רגשיים אחרים העלולים להופיע בשכיחות גבוה אצל המאובחנים בהפרעת קשב וריכוז (חרדה, דיכאון וכדומה).

מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז נוטים לאמץ מנגנוני הגנה וגישור שונים בניסיונם להתאים את עצמם לנדרש מהם מצד החברה ובכך קיימת האפשרות שתסמיני הפרעת הקשב והריכוז יופיעו בצורות שונות מהמצופה.

 איך אני מטפל בהפרעת קשב וריכוז

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז כולל שלושה דברים:

  • אבחון נכון – על מנת לעזור להתמודד עם הפרעות קשב וריכוז ולצמצם ככל האפשר את ההשפעה שלהם בחיי היום-יום שלך הפרעה בריכוז או בקשב אינה בהכרח הפרעת קשב וריכוז. ישנם מצבים רבים החולקים את אותם התסמינים – דיכאון, פוסט טראומה, הפרעות על רצף התקשורת ואפילו הפרעה דו-קוטבית. ומכאן יש חשיבות לביצוע אבחון מקצועי ונכון, על ידי פסיכיאטר שלוקח את שלל מאפייני האישיות, הרגש, התורשה והנסיבות שהובילו לבקשת עזרה.
  • טיפול תרופתי –הטיפול בהפרעת קשב וריכוז מצריך שימוש בתרופות. כשם שהטיפול בסוכרת מצריך טיפול תרופתי שיכול להחליף את המחסור באינסולין, כך גם הטיפול בהפרעת קשב וריכוז מצריך טיפול תרופתי שיכול להשלים את החסר (דופמין). כיום קיימות תרופות מסוגים שונים כאשר כל תרופה היא בעלת מנגנות פעולה שונה, טווח פעולה שונה, ותופעות לוואי שונות. תהליך מציאת הטיפול הנכון אינו מידי כמו אקמול וכאב ראש, אלא לעיתים נדרש זמן ואורך רוח לצורך התאמה מדויקת של תכשיר ומינון. דיוק הוא חלק מהתהליך שאותו אני מציע.
  • טיפול CBT – טיפול קוגנטיבי התנהגותי הינו טיפול הבחירה להפרעת קשב וריכוז. בהיותי מתמחה צעיר מתוך ידיעה שתחום הפרעת הקשב והריכוז מעניין אותי בחרתי ללמוד את התוכנית המלאה בבית הספר לCBT- מתוך רצון לקבל כלים וידע שהוכחו מחקרית כיעילים.

כיום מאחוריי מאות שעות של טיפול ייעודי להפרעת קשב וריכוז בשיטת CBT ואני צופה בשמחה מידי יום בתהליכים מוצלחים המשלבים גם טיפול CBT ועושים מהפכה ושיפור של ממש בחיי מטופלי.

איך מרגישה הפרעת קשב וריכוז?

אתה מפוזר? שוכח דברים, מרגיש שאתה תמיד מאחר?  

הביטויים הבאים מוכרים? 

" פוטנציאל לא ממומש" "אם רק תרצה, זה יקרה" "מתי תלמדי לספור עד 10 לפני שאת.ה אומר.ת משהו?"  "למה את.ה תמיד – שוכח.ת, מאבד.ת, מפוזר.ת, מתפרץ.ת, אימפולסיבי.ת, לא חושב.ת"

אז מה עכשיו?

מוצא את עצמך במה שקראת? מרגיש שסוף סוף יש שם לקשיים ולמכשולים שעומדים בדרכך?

אני מזמין אותך למסע משותף.

אתה מביא את עצמך, את שאיפותיך, רצונותיך, בעיותיך, קשייך והעבר שלך, ואני אביא את הניסיון הרב שיש לי באבחון, מציאת טיפול תרופתי ובעיקר ליווי ריגשי על בסיס ה-CBT לצורך שינוי התנהגותי.

 יחד נמצא את השילוב המדויק והנכון לך שיעזור לך לשלוט במתנה (כן, כן, מתנה) שזכית בה, ויחד נשנה את כללי המשחק.

לא עוד הפרעת הקשב והריכוז ששולטת בך ומכתיבה לך, כי אם אתה שולט במהלכיך. כך נהנים מהיתרונות העצומים שיש להפרעת הקשב ולהציע. 

אני כבר מאמין בך, ואתה? 

פנה אליי עכשיו להכוונה או לקביעת תחילת טיפול

פנו אליי עכשיו להכוונה או לקביעת פגישה