ד"ר מור פורבין

הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

מה זה?

ADHD הינה תסמונת נוירולוגית התפתחותית ‏המתאפיינת בקשיי קשב, ריכוז, היפראקטיביות (פעלתנות יתר) ואימפולסיביות‏. היא נפוצה אצל קרוב ל-10% מכלל ילדי העולם וחוצה תרבויות ומגדר.

ADHD אצל מבוגרים מתאפיינת בתת אבחון ותת טיפול. עד לתחילת שנות ה-90 חשבו החוקרים שמדובר בהפרעה הקשורה לילדות ונעלמת עם ההתבגרות. לאחרונה, עם התפתחות אמצעי הדמיה ויכולתה של הרפואה להבין טוב יותר את האנטומיה ואת התהליכים הנוירולוגים, נמצא שלפחות 60% מהילדים ימשיכו לסבול מתסמיני ההפרעה גם בבגרות.

על פי ה DSM  Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders

(ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, המאבחן ומסווג את הפרעות הנפש על פי תסמיניהן ומוצא לאור על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית,

הפרעת קשב וריכוז הינה כותרת למכלול תסמינים ומופעים אשר ניתן לחלקם לשתי קבוצות עיקריות:

 1. הפרעת קשב והריכוז ADD – attention-deficit disorder
  בכללה מתקיימים לפחות 5 מתוך תשעת התסמינים הבאים:
  * מוסח בקלות על ידי גירויים חיצוניים.
  * נטייה להימנע מפעילות הדורשת מאמץ מנטאלי ממושך.
  * קושי למקד את הקשב לצורך ביצוע משימה.
  * לעיתים ניראה לא קשוב כשמדברים אליו.
  * מתקשה בסדר ובארגון.
  * מתקשה לפעול על פי הוראות, מתקשה לסיים מטלות בזמן.
  * נטייה לשכחנות בפעילות היומיומית.
  * נוטה לאבד חפצים קטנים.
  * נוטה לטעויות של חוסר תשומת לב לפרטים.
 2. הפרעת היפראקטיביות ואימפולסיביות.
  בכללה מתקיימים לפחות 5 מתוך תשעת התסמינים הבאים:
  * לעיתים יושב בחוסר שקט.
  *לעיתים קם מהכיסא כשאמור להישאר בישיבה.
  * תחושה של חוסר שקט פנימי.
  * מתקשה לבצע פעילויות שקטות בשעות הפנאי.
  * נטייה להיות בפעילות מתמדת.
  * נטייה לדברנות יתר.
  * נטייה לענות על שאלות לפני סיומן.
  * קושי להמתין בתור.
  * נטייה להתפרץ לדברי אחרים.
 1. הפרעה המשלבת אלמנטים של קשב, ריכוז, היפראקטיביות ואימפולסביות במקביל. להלן: ADHD – attention-deficit hyperactivity disorder.

איך אני מאבחן?

אבחון הפרעת קשב וריכוז במבוגרים הינו תהליך המצריך מיומנות והיכרות עם ההפרעה. על פי משרד הבריאות הישראלי, חייב האבחון לכלול הערכה קלינית מלאה, הכוללת לקיחת היסטוריה מפורטת של האדם, הערכה על פי קריטריונים מפורטים של DSM, הערכה של הפרעות נפשיות אחרות ובדיקה קלינית ייעודית לתסמיני ההפרעה.

ניתן להיעזר בשאלוני אבחון מותאמים למבוגרים ושימוש באמצעים ממוחשבים כגון מבחן ה T.O.V.A. זה המקום להדגיש כי מבחן ממוחשב משמש רק לצורך התאמת טיפול תרופתי. קיימת המלצה ברורה כי האבחון והתאמת הטיפול התרופתי צריכים להיעשות על ידי רופא המכיר את תחום הפרעת הקשב והריכוז ומסוגל לערוך אבחנה מבדלת יחד עם הפרעות פסיכיאטריות שונות, היכולות להידמות או להתקיים במקביל להפרעת קשב וריכוז. במהלך האבחון נדרש הרופא המאבחן לקבל מידע בדבר תפקודים שונים החל מגיל הילדות ועד לגיל המבוגר תוך איסוף אינפורמציה לגבי תחלואה דומה במשפחה ותחלואה פסיכיאטרית נוספת. מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז נוטים לאמץ מנגנוני הגנה וגישור שונים בניסיונם להתאים את עצמם לנדרש מצד החברה ובכך קיימת האפשרות שתסמיני הפרעת הקשב והריכוז יופיעו בצורות שונות מהמצופה.