ד"ר מור פורבין

דיכאון

מה זה?

מדובר בהפרעת מצב רוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי יכולה להופיע במגוון עוצמות, תסמינים וביטויי התנהגות שהמשותף להם זה חוויה של עצבות, בדידות, ייאוש, תחושות אשמה, דימוי נמוך, מחשבות שליליות על העבר, ההווה והעתיד ובמקרים חמורים גם ירידה בתיאבון, בריכוז בשינה ואף מחשבות על מוות. הגורמים לדיכאון יכולים להיות גנטיים תורשתיים או תגובתיים לארועי חיים. לאדם הסובל מדיכאון קיים קושי משמעותי בהבנת המצב אליו הוא נקלע אם מתוך ניסיונות לתרץ את מצב הרוח בנסיבות חיצוניות (לימודים, עבודה וכו') או מתוך בושה ודעות קדומות. חשוב לציין כי קיימים נתונים המראים כי לפחות רבע מהאוכלוסייה סבלה ממצב זה, ואילו פחות ממחציתם פנו לאבחון ולטיפול שעשוי היה לשפר באופן משמעותי את איכות חייהם.

סוגי דיכאון נפוצים:

  1. דיכאון קליני מאג'ורי (MDD) מדובר בדיכאון בעוצמה הגבוה ביותר הכולל חלק נכבד מהתסמינים שתוארו קודם ונימשך לפחות שבועיים במהלכם יש העדר תפקוד כמעט מוחלט.
  2. דיכאון בינוני/דיסטימיה – הסובל מדיכאון מסוג זה ממשיך לכאורה בתפקוד הרגיל אולם בפועל פעולותיו נעדרות הנאה או התלהבות, לרוב מצב זה נמשך לפחות שנתיים במהלכם איכות חיי הסובל מדיסתימיה נפגמת בצורה משמעותית והסובל ממנה משלם מחיר כבד בשדות רבים בחייו כתוצאה מהעדר איבחון וטיפול.
  3. דיכאון לאחר לידה – מצב של ירידה במצב הרוח לאחר לידה היכול להתבטא במספר אופנים החל במצב פסיכוטי והעדר תפקוד ועד לתחושת דכדוך ממושכת הפוגעת בתפקוד ובאיכות החיים. מצב זה עלול להתפתח במקרים נדירים גם למצב מסוכן ובמקרים בהם קרוב או בן משפחה מרגיש בשינוי משמעותי בהתנהגות מומלץ לפנות לקבל עזרה.
  4. דיכאון כחלק מהפרעה בי פולארית- הפרעה בי פולארית מתבטאת בשינוי מצב רוח הנעים בין דיכאון משמעותי למצב מאני בעוצמות שונות. שינוי זה יכול להיות במרווחי זמן של חודשים או שנים ויכול גם להעשות במקרים נדירים מספר פעמים ביום. תסמינים מעורבים אלה מחייבים בדיקה ואבחון פסיכיאטרי.
  5. דיכאון הקשור לגיל השלישי (בזיקנה) – דיכאון מסוג זה יכול להופיע כתגובה לארועי חיים כגון מות בן/בת זוג או כתוצאה מאיבחוד יכולות, מחלה או לאחר פרוצדורות רפואיות. הדיכאון עלול להופיע כחרדה או כאבים גופניים ומצריך אבחון מאיש מקצוע המכיר את התסמינים הייחודיים לגיל זה כמו גם את אפשרויות הטיפול והתאמתם למטופל ספציפי.

איך אני מאבחן?

קיימים קריטריונים ברורים לאיבחון וקביעת סוג ועוצמת הדיכאון, הליך האבחון מעורב בפגישה בה מתקיים ראיון פסיכיאטרי (אינטייק) במהלכו נלקחים נתונים שונים שבאמצעותם ניתן לאבחן, במקרים מסוימים אני נעזר גם בשאלונים או בשיחה עם בן משפחה (בהסכמת הפונה, כמובן). חשוב לזכור שלעיתים הזיכרון יכול להופיע בצורות אחרות מאשר ירידה במצב הרוח, תלונות כגון עייפות, כאבי ראש, תחושת שריפה בפנים, מתח, חרדה, קשיי שינה וריכוז ואף כאבים ומיחושים גופניים כדון כאבי בטן, שריר, ראש וכו'.  כך או כך אבחון כדאי שיעשה על ידי פסיכיאטר מומחה המכיר את הבעיה ויכול להבדילה מבעיות אחרות ובכך למצוא דרך לטיפול נכון ומתאים.

איך אני מטפל?

הטיפול בדיכאון תלוי בעוצמתו ובסוגו. דיכאון בעוצמה חריפה העונה על הקריטריונים של  דיכאון מאג'ורי לרוב יחייב טיפול תרופתי עם וללא טיפול בשיחות. דיכאון בעוצמה פחותה יוכל להיעזר בטיפול קוגניטיבי התנהגותי שתכליתו מתן תמיכה ואמצעים לסגל דרכי חשיבה והתמודדות רציונליים שיאפשרו לסובל מדיכאון לחיות חיים טובים יותר.