ד"ר מור פורבין

ביקור בית

מה זה?

ביקור בית הינו מפגש בין פסיכיאטר ומטופל המתרחש בביתו של המטופל.

סוגי ביקורי בית:

  1. מטופל המתקשה בניידות- במקרה זה ניתנים שירותים זהים לאלה הניתנים בקליניקה, אבחון, מעקב תרופתי, טיפול פסיכותרפיה וכו'.
  2. ביקור במקרה חירום –  מקרים בהם המטופל אינו מודע למצבו, מסרב לקבל טיפול או לפנות לעזרה ומתוך מצבו הנפשי נשקפת סכנה של ממש לעצמו או לסביבה. מצב חרום זה יכול להתאים למטופל שמעולם לא אובחן כסובל מקושי רגשי או למטופל שידוע כי סובל ממחלת נפש ויש צורך להעריך את מצבו ולהחליט בדבר הצורך בטיפול הרצוי. לרוב למטופלים אלה קיימת הפרעה בשיפוט ובפירוש המציאות, הם עלולים לספר שהם שומעים קולות או מרגישים שפועלים נגדם. במקרים בהם  מתוך מצב רפואי  נפשי (פסיכוזה) נשקפת סכנה לחיי המטופל או לסביבתו ובהינתן סרובו של המטופל להגיע לביקור בקליניקה או לחדר מיון פסיכיאטרי לצורך הערכה והמלצה בדבר טיפול, באפשרותי לפנות לפסיכיאטר מחוזי ובהתאם לחוק לטיפול בחולי נפש לבקש עבור אותו אדם הוראה לאישפוז כפוי בבית החולים אליו שייך המטופל מבחינה גיאוגרפית.
  3. ביקור בית לצורך כתיבת חוות דעת – לרוב מדובר במטופל מבוגר שאינו מסוגל להתנייד ונדרשת עבורו הערכה פסיכיאטרית אם לשם כתיבת חוות דעת פסיכיאטרית לצורך צוואה או לצורך מינוי אפוטרופסות.
  4. אשפוז בית – במקרים מסוימים בהם המשפחה או המטופל אינם מעוניניים באשפוז במחלקה פסיכיאטרית ובהינתן מצב בו אין כי מסוכנות למטופל או לסביבתו, ניתן לתת מענה (חלקי) למה שמתבצע במחלקה, הטיפול יהיה חסר אלמנטים חשובים המתקיימים במחלקה פסיכיאטרית כגון שרותי ריפוי ועיסוק, עזרה סוציאלית וטיפול פסיכולוגי המקיימים במחלקה, בהתגייסות והשקעת משאבים מצד המשפחה והמטופל ניתן להימנע מאשפוז.
  5. מטופל המסרב לפנות לטיפול – קיימים מיקרים בהם המטופל, אם מתוך פחד או מתוך חוסר מודעות אינו מעוניין להגיע לביקור במרפאה פסיכיאטרית והמשפחה ניצבת חסרת אונים, עדה להתדרדרות במצב ואולי אף להחמרתו. במקרים אלה יתאפשר ביקור בית שייעודו ביצוע בדיקה והערכה מתוך מטרה ליצירת קשר טיפולי בין שיאפשר את המשך הטיפול במסגרת הקליניקה.